Oca 10

Arsa yatırımının 5 altın kuralı

Yüksek kazanç beklentisiyle yapılan arsa yatırımının hayal kırıklığına dönüşmemesi için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var.

1) Arazi değil arsa alın!

Her arazi, arsa değildir. Belediye tarafından parselasyon işlemi yapılan arazilere arsa denir. Bir arazi, arsa niteliği taşımıyorsa üzerinde yapılaşma izni yoktur. Bu da, gerçek değerine ulaşması için daha uzun süre bekleyeceğiniz anlamına gelir.

Arsa niteliğini taşımayan arazilerde kötü sürprizlere hazır olmak gerekir. Örneğin arazi eğer ormana yakınsa orman kapsamına alınabilir. Veya ortasından yol geçebilir.

2) Bölgenin gelişime açık olup olmadığına dikkat edin

Arsaların ne kadar prim yapacağını belirleyen bazı faktörler var. Bunların başında bölgenin aldığı göç, yakındaki kamu projeleri ve yollar geliyor. Göç, konut talebini artırır. Bu da arsa fiyatlarına artış olarak yansır.

Arsanın bulunduğu bölgeden geçen karayolları ve demiryolları ile yakında inşa edilen liman gibi ulaşım merkezleri de ticareti ve insan trafiğini artıracağı için fiyatlarda artışa yol açar.

Hastane, üniversite gibi büyük kamu binaları da, bölgeye insan çekeceği için arsa fiyatlarını artırır.

3) Şehrin nereye doğru büyüdüğünü inceleyin

İmar Kanunu’na göne belediyeler, yeterli miktarda arsayı, konut yapımına hazır bulunduracak şekilde düzenleme sahalarını tespit etmek ve uygulamasını yapmak mecburiyetindedir. Konut yapımına hazır arsa sayısının, bir önceki yıl verilen inşaat ruhsatından az olmamasına dikkat edilir. Belediyeler ve belediye sınırı dışındaki bölgelerde valilikler, hangi arazilerin arsaya çevrileceğine karar verirken 5 yıllık imar programlarına ve beldenin gelişme ve ihtiyaç durumuna göre hareket ederler.  Bu süreçte şehrin hangi bölgelerinin konut ve sanayi alanı olarak ayrılacağını önceden planlarlar. Konut veya sanayi alanı olarak planlanan bölgelerdeki arsaların değeri daha hızlı yükselir. Ama dikkat: Belediyelerin yaptığı planların değişme olasılığını göz önünde bulundurmak gerekir. Belediye, konut alanı olarak imara açmayı planladığı araziyi sonradan değiştirerek yeşil alana dönüştürülebilir.

4) Hisseli olup olmadığına dikkat edin

Arsa tapusunun malik bölümünde tam, 1/1 ibaresi varsa veya hiç bir oran yazmıyorsa bir tane sahibi vardır. Eğer arsada birden çok hissedar varsa, paylarına düşen oran veya metrekare tapuda belirtilir. Bu durumda hangi hissedarın nereye sahip olduğu belli değildir. Hisseli tapuların ifrazatını yani ayırma işlemi yapmak gerekir.

5) Kısa değil uzun vadeli yatırım yapın

Borsada spekülatif hareketlere veya bilanço değerlerine bağlı olarak iniş ve çıkışlar olur. Borsadaki iniş çıkış dalgaları üzerinde surf yaparak kazanç sağlamak da mümkündür, kaybetmek de.  Arsada ise fiyat oynaklığı çok yüksek olmadığı için, borsada olduğu gibi al-sat yapmak mümkün değildir. Arsanın fiyatı uzun vadede

cialis uk

, yavaş ve istikrarlı şekilde yükselir. Arsa, uzun vadede Türkiye’nin en çok kazandıran yatırım aracıdır. Sabretmeyi bilin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir